Az álláskeresés alapja a megfelelően elkészített CV
Az új évben is várhatóan sokan váltanak majd állást Magyarországon, elsősorban a magasabb fizetésért, rugalmasabb munkaidőért vagy izgalmasabb feladatok reményében. Az álláskeresés, az interjú minden esetben stresszhelyzet, amire érdemes előre felkészülni. Az első leküzdendő akadály a megfelelő szakmai önéletrajz.
Katkics Attila HR szakember szerint a profi önélrajz fontosságát sokan alábecsülik, pedig megfelelő CV nélkül esélytelen a pályázat!
Ezek a legfontosabb ismérvei egy megfelelő szakmai önéletrajznak
„Egy meghirdetett pozícióra rengeteg pályázat érkezik, egy avatott szemnek elegendő 5-10 másodperc, hogy kiszűrje a megfelelő információkat és eldöntse, hogy lehetőséget biztosít-e a személyes interjúra. Kizárólag a beadott anyagunk győzheti meg a pályáztatót arról, hogy bennünket válasszon. Ezért is kiemelten fontos a megfelelő pályázati anyag” – hangsúlyozza a szakember. „A mai napig sok hibás anyaggal találkozunk, annak ellenére, hogy már rengeteg útmutató áll ingyenesen is az álláskeresők rendelkezésére.”
„Az első és legfontosabb, hogy figyeljünk a helyesírásra és a nyelvhelyességre. Rossz helyesírással egyetlen szakember sem fogja továbbengedni a pályázót” – figyelmeztet Katkics Attila.
„Amennyiben önéletrajz írására vállalkozunk, legyünk tudatában annak, hogy teljesen más a trend, mint 20 évvel ezelőtt. Nem változott viszont az a tény, hogy az álláshirdetésben megfogalmazott követelményeknek meg kell felelnünk. Sokat számít ugyanakkor, ha önéletrajzunk képes ezen túlmutatni és kiemelkedni a tömegből. Ehhez feltétlenül szükséges, hogy kerüljük a sablonokat és a közhelyeket, törekedjünk egy jól strukturált, kellően tagolt, 1-2 oldalas, megnyerő anyagra, ami pontos, aktuális és valóban rólunk szól!”
Mutassuk be büszkén az eredményeinket!
„A kevesebb néha több” – fogalmaz a szakértő. „A sok-sok pozitív tulajdonság helyett válasszuk ki a 3-4 legerősebb képességünket, amelyek a legjobban illeszkednek a megpályázott pozícióhoz.”
„Érdemes a karriercélunkat is megfogalmazni, amikor pedig részletezzük eddigi munkahelyeinket, feladatainkat, célszerű kiemelni azokat a területeket, ahol korábban komoly dolgokat teljesítettünk.”
„Nyugodtan legyünk kreatívak” – véli Katkics Attila. „Viszont kerüljük a harsány, vásári kifejezéseket, színeket és idézeteket is.”
„Ne feledkezzünk meg a fényképről sem, viszont itt is be kell tartani néhány aranyszabályt: aktuális fényképet használjunk, kerüljük a levágott képeket, a szelfiket. Nem kell műterembe szaladni, tökéletes a pozitív karakterünket megjeleníteni képes, barátunk által, telefonnal elkészített felvétel is.”
Katkics Attila, HR szakember végül fontosnak nevezte, hogy az elkészült önéletrajzot futtassuk át a helyesírás ellenőrzőn és nézzük meg, hogy a kapcsolattartási adatok, azaz a telefonszám és email cím helyesen szerepel-e az anyagban.
Fotók (forrás: Pixabay, Katkic