Ezt tudnod kell, mielőtt légkondit választasz
Indul a klímaszezon, sokan már tervezik az új készülék beszerzését. A korszerű klímák amellett, hogy hatékonyan hűtenek és fűtenek, alig hallható módon teszik ezt. Ugyanakkor a piacon jelentős különbségek vannak a készülékek zajszintjét illetően. Ha túl hangosan működik a klíma, az hosszú távon ronthatja az életminőséget, zavarhatja az alvást, a koncentrációt, és állandó stressz forrása lehet. Szakértő segít megtalálni a leghalkabb készüléket.
A split rendszerű klímaberendezések két fő elemből állnak: a beltéri és a kültéri egységből, amelyek eltérő zajkibocsátási jellemzőkkel rendelkeznek.
„A beltéri egységben nincs kompresszor, ott egyetlen forgó alkatrészként a ventilátor működik, így alapvetően a légáramlás intenzitása határozza meg a zajkibocsátást. Minél alacsonyabb a légáramlás, annál csendesebben működik az egység” – magyarázza Antal Mihály a Gree légkondicionálók műszaki szakértője.
„A kültéri egységek esetében azonban a kompresszor és a nagyobb légáram miatt magasabb a zajterhelés. De léteznek olyan készülékek – így a Gree termékpalettáján is -, amelyek rendelkeznek csendes kültéri üzemmóddal. Ezek akár 40 decibel alá is képesek csökkenteni az éjszakai zajterhelést. Ez különösen előnyös olyan környezetben, ahol a zaj a szomszédokat is zavarhatja.”
Zajszintek mérése – mit jelent a decibel?
A klímaberendezések zajszintjét a gyártók jellemzően hangnyomásszint formájában adják meg, amely a készülék által kibocsátott hang erősségét jelzi egy adott távolságból mérve. Ez alapján összehasonlíthatók az értékek.
„Egy korszerű, minőségi beltéri egység -, mint például a Gree Comfort Pro modell – már képes akár 18 dB-es minimum zajszinten is működni, mely gyakorlatilag az emberi fül számára nem is érzékelhető.” – tette hozzá Antal Mihály.
A gyártók jellemzően a maximális zajszintet tüntetik fel a termékadatlapokon, ami nem tükrözi teljes mértékben a készülék mindennapi működésének valós akusztikai jellemzőit. A Gree szakembere megjegyezte, hogy a gyártók által feltüntetett minimális zajszint mindig a hűtési üzemmódra vonatkozik. A fűtési üzem viszont általában magasabb zajszinttel jár, mivel a készülék ilyenkor nagyobb hőmennyiséget ad le, nagyobb ventilátorsebességgel. A Gree termékek esetében mind a hűtési, mind a fűtési zajszint elérhető a termékadatlapon, lehetővé téve a pontos összehasonlítást más gyártók modelljeivel.
A légkondicionálók zajszintje hatással van a mindennapi életünkre, különösen éjszaka. A nyári hőségben sokan keresnek enyhülést a légkondicionálók segítségével, és nem ritka, hogy éjszaka is bekapcsolva hagyják a klímát. De vajon valóban jó ötlet bekapcsolt légkondi mellett aludni?
A forró nyári hónapokban a rekordhőmérsékletek mellett sokan küszködnek az éjszakai pihenéssel. A melegben valóban nehéz pihenni és pihentetően aludni, a klíma éjjeli használatakor azonban fontos figyelembe venni az ideális, pihentető hőmérséklet beállítása, illetve a megfelelő esti szellőztetés mellett néhány egyéb tényezőt is, hogy elkerüljük az esetleges egészségügyi problémákat – hívta fel a figyelmet a Gree kollégája.
Egy régebbi, elavult készülék akár 10 decibellel is hangosabb lehet, mint egy modern berendezés, amit az emberi fül kétszer olyan hangosnak érzékel. Ez hosszú távon alvászavarokat, fáradtságot és koncentrációs problémákat okozhat az arra érzékenyeknél.
„A korszerű beltéri egységek ugyanakkor ma már annyira alacsony zajszinten működnek, hogy például egy átlagos irodában gyakorlatilag nem érzékelhetők. Egy irodában szinte minden hangosabb, mint a légkondi. Ennek ellenére, ha sok munkaállomás van egy térben, vagy ha nyitott irodáról van szó, a halk működés még inkább előny, hiszen a folyamatos, monoton háttérzaj hosszútávon fárasztó lehet, és csökkenti a koncentrációképességet.” – fogalmazott tette hozzá a szakértő.
Telepítés és karbantartás
A mobil klímák esetén a zajszint jelentősen magasabb, mint a split klímák esetében, mivel a teljes rendszer – a kompresszor és a ventilátor is – egy egységben működik a beltérben. További felesleges zajterhelést jelenthetnek a túlméretezett berendezések is.
„Minél nagyobb teljesítményű egy készülék, annál nagyobb légáramot kell biztosítania a hőcseréhez, ami fokozott zajkibocsátással jár. Érdemes tehát a készülék teljesítményét pontosan méretezni az adott helyiség igényeihez, és elkerülni az indokolatlan túlméretezést” – figyelmeztet a Antal Mihály.
A klímaberendezés elhelyezése is jelentős hatással lehet a zajterhelésre. Minél kisebb a helyiség, annál jobban felerősíti a zajszintet. A helyiségen belül arra kell törekedni, hogy oldalfaltól, plafontól minél nagyobb távolságot tartsunk. A gyártók minden modellhez részletes ajánlást adnak a megfelelő telepítési távolságokra vonatkozóan – ezek betartása alapvető feltétele a csendes működésnek
„A zajszintet tovább növelheti a nem megfelelő karbantartás is. A szűrők eltömődése akadályozza a levegő szabad áramlását, emiatt a ventilátor túlzottan erőlködik, ami zajosabb működéshez vezet. Folyamatos üzem mellett 2-3 hetente javasolt a szűrők tisztítása, amit a felhasználók maguk is könnyedén el tudnak végezni. Emellett évente kétszer – szezon előtt és után – elengedhetetlen a teljes körű karbantartás” – hangsúlyozza Antal Mihály.
A technológia ma már lehetővé teszi, hogy csendes, energiatakarékos és hatékony klímarendszerek közül válasszunk, ehhez mindig érdemes alaposan tájékozódni és szakképzett telepítőcég segítségét kérni.
Fotók (forrás: GREE)