Akkumulátor, fék, klíma – így készítsük fel autónkat a nyárra

Ahogy közeledik az év legforróbb időszaka, fontos, hogy figyelmet fordítsunk járműveinkre is. A nyár ugyanis különösen igénybe veszi az autóinkat: a forróság, a hosszabb utak, a fokozott terhelés komoly kihívásokat is jelenthetnek. Szakértőnk szerint a szezon előtti alapos átvizsgálás nem luxus, hanem alapvető biztonsági követelmény.

Az autók nyárra való felkészítése nem csupán arról szól, hogy elkerüljük a műszaki hibákat vagy a kényelmetlenségeket. A biztonság az elsődleges cél, és odafigyeléssel, szakszerű ellenőrzéssel, illetve a megfelelő karbantartások elvégzésével gondtalan lehet a közlekedés az elkövetkező hónapokban.

„Az autósok hajlamosak azt gondolni, hogy az akkumulátorral csak télen lehet gond, amikor hideg van. Ez tévedés! A nyári hőség éppúgy extrém körülményeket teremt. A magas hőmérséklet az akkumulátor kapacitását, tölthetőségét, élettartamát is jelentősen befolyásolja. Arról nem is beszélve, hogy nagyon kellemetlen, amikor a 35 fokos hőségben egyszerűen nem indul el az autó. Ezt el lehet kerülni egy 10 perces ellenőrzéssel” – hangsúlyozza Sebők Levente, az UFleet Flottakezelő alapítója.

A szakértő szerint a nyár elején mindenképpen érdemes megméretni az akkumulátor teljesítményét, különösen, ha már nem új a gépkocsi. Ne felejtsük el, egy elöregedett, gyenge akkumulátor könnyen cserben hagyhatja az autóst.

A gumiabroncs a jármű egyetlen kapcsolata az úttal

A nyári gumik cseréjét sokan halogatják, vagy teljesen figyelmen kívül hagyják. Pedig a gumiabroncs a legfontosabb biztonsági tényező. A téli gumi nyáron gyorsabban kopik, a melegben pedig nem nyújt megfelelő tapadást, különösen nagyobb sebességnél vagy hosszabb utak során. A bordamélységre is figyelni kell, a szakértő szerint 4 mm mélység alatt már nem biztonságos az abroncs.

„Ez az a négy, tenyérnyi felület, ami az autót az úttal összeköti. Ha nem optimális a tapadás, akár kanyarodásnál, akár vészfékezésnél, komoly baj lehet a vége. Mi sosem engedünk ki olyan autót az utakra, amelynek 4 mm alatti a mintázata. Nincs kompromisszum a guminál!” – figyelmeztet Sebők Levente.

A flottakezelésben természetes, hogy minden abroncs állapotát nyilvántartják, azokat szükség esetén szakszerűen tárolják, és csak akkor kerülnek vissza az autóra, ha az biztonságos. „Pontosan tudjuk, melyik gumiabroncs milyen állapotban van, és hogy alkalmas-e a következő szezonra” – meséli Sebők Levente.

Fékhatás és futómű: a láthatatlan veszélyforrások

A nyári felkészítés során nem szabad kihagyni a fékrendszer és a lengéscsillapítók ellenőrzését sem. Egy elhasználódott lengéscsillapító akár 3 méterrel is megnövelheti a fékutat. A fékbetétek, tárcsák, fékfolyadékok állapota is meghatározó a jármű gyors reakcióképessége szempontjából, különösen fontos hosszabb, nagy sebességű utazások előtt ellenőrizni ezeket.

Sebők Levente emlékeztetett arra is: a flottával rendelkező cégek vezetőinek felelőssége nem csupán abban áll, hogy gazdaságosan tudják „mozgatni” a munkatársakat, hanem abban is, hogy ezt biztonságos módon tegyék, ehhez pedig a rendszeres ellenőrzés, karbantartás elengedhetetlen.

A klímatisztítás se maradjon el!

A nyári kánikulában működőképes légkondicionáló nélkül szinte lehetetlen közlekedni, különösen, ha valaki a munkaköre miatt a nap nagy részét az autójában tölti.

„Sokan akkor szembesülnek a problémával, amikor először bekapcsolják a klímát a szezonban, és az nem hűt, vagy kellemetlen szagot áraszt. Ez általában annak a jele, hogy szivárog a hűtőközeg, kevés a gáz vagy szennyezett a rendszer. A klímát évente legalább egyszer ellenőriztetni kell, különösen nyár elején. Ez nincs benne az úgynevezett szokásos check listákban, külön figyelmet igényel” – hívja fel a figyelmet a szakértő.

Fontos a pollenszűrő cseréje is, amely nemcsak a klímahatékonyságot javítja, hanem az allergiás tünetek megelőzésében is szerepet játszik.

Felelősség és szakmai bizalom

A hosszabb nyári utak előtt mindig azt javaslom, hogy indulás előtt legalább néhány alapvető dolgot ellenőrizzünk vagy ellenőriztessünk, és bízzuk ezt szakértőre. Ez nemcsak kényelmesebbé, hanem biztonságosabbá is teszi az utazást” – tanácsolja az Ufleet alapítója.

Sebők Levente szerint a flottaüzemeltetők feladata nemcsak a karbantartások elvégzése, hanem a tudatos és felelős hozzáállás ösztönzése is. „A mi ügyfeleink hallgatnak ránk. Ez a bizalom az alapja annak, hogy biztonságos járművekkel közlekedhetnek. Mi átvállaljuk a felelősséget, de ehhez az kell, hogy elfogadják a javaslatainkat.”

Fotók (forrás: UFleet Flottakezelő)