Tévét vennél karácsonyra? Így válaszd ki a megfelelőt!

2024 dec 12

A közelgő ünnepi időszak az együtt töltött idő mellett az egyéni feltöltődésről is szól, amelynek gyakran központi eleme a tévé. Van, aki az évnek ezen részét otthoni mozimaratonnal, van, aki gaminggel vagy épp sportközvetítésekkel köti egybe, ezeknek mind szezonja van decemberben. Felmerül ilyenkor a kérdés, hogy milyen tévét válasszunk, ami az igényeinknek minél inkább megfelel. Az LG szakértői összegyűjtötték a fő szempontokat, melyeket érdemes átgondolni, mielőtt meghozzuk a döntést.  

Kezdjük is a legfontosabb kérdéssel: mekkora tévét válasszunk?
Ha például a nappaliba szánt tévé ideális méretét szeretnénk meghatározni, egy ökölszabályt érdemes követnünk: a képátlójának két-két és félszerese legyen a távolság a nézők és a kijelző között. A nappalik rendszerint a közös filmmaratonok helyszínei, így előfordulhat, hogy nem mindenki tudja teljesen szemből nézni a képernyőt. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy torzul a kép a néző számára bizonyos modellek esetében. Az OLED esetében a technológiából adódóan akkor sincs képminőség-torzulás, ha a kijelzőre 0-179 fok közötti szögből nézünk rá. A NanoCell és QNED tévék ezen a téren kevéssé teljesítenek jól, de amennyiben IPS panellel vannak felszerelve, jóval szélesebb betekintési szög érhető el, minimális színtorzulással.
A tér sajátosságai
Amikor egy helyiségbe tévét választunk, érdemes figyelembe vennünk a szoba fényviszonyait is. Ha az adott tér fényesebb, esetleg a tévét közvetlenül is éri napsütés, akkor célszerű olyan terméket választani, ami magas fényerőre képes. Az önálló fénykibocsátásra képes képpontok miatt az OLED tévék megfelelőek lehetnek minden esetben: a legjobb kontrasztarányt és szükség esetén a legmagasabb fényerőt ezek a modellek biztosíthatják, viszont a csúcstechnológia hátránya lehet a magasabb ár, valamint a magasabb energiafelhasználás.
Ugyanakkor a NanoCell és QNED tévékkel sem lehet mellélőni. Bár háttérvilágítást használnak, a képernyőt területekre osztják – a QNED MiniLED tévék akár 2500 zónára – amelyek fényerejét automatikusan, külön vezérlik, így jóval erősebb kontrasztot és jobb képminőséget érnek el, mint a hagyományos LCD tévék. Az OLED-hez képest valamivel gyengébbek ezekben a tulajdonságokban, az áruk viszont kedvezőbb.
A karácsonyi időszak a sportrajongók időszaka is!
A sportesemények szerelmeseinek is különleges időszak lehet az ünnep: az angol bajnokságon belül például a Boxing Day rangadóiban merülhetünk el, de az amerikai kosárlabda liga is teljes gőzzel robog ebben az időszakban. Az LG AI okostévéi kimondottan hasznos funkciót tartogatnak a sportrajongóknak is: mindegyiken elérhető a Sportriasztás funkció, amelyen megadhatjuk kedvenc csapatainkat és értesítéseket kapunk, ha azok meccset játszanak, könnyen megtudhatjuk, kik lesznek a kezdőjátékosok vagy azt is, ha valamilyen fontos hír megjelent velük kapcsolatban.
A sportközvetítések esetében kevéssé látványos a magas kontrasztarány, így a szempontok sorában ehhez képest előtérbe kerülhet az ár és az energiafogyasztás, így a QNED vagy más LED technológiák is teljes mértékben megfelelőek lehetnek.
Játékosok, figyelem!
Az ünnepi időszakban számos új játék jelenik meg, és a játékforgalmazók is gyakran akciózzák a termékeiket ilyenkor. Gaming esetében a képminőség és a színpontosság mellett kimondottan fontos szempont lehet a képfrissítési ráta, azaz, hogy a készülék hány képkockát képes megjeleníteni másodpercenként. Ebben a tekintetben is élen járnak az LG OLED evo AI készülékek: a 2024-es modellek például akár 144 Hz-es képfrissítésre – tehát másodpercenként 144 képkocka megjelenítésére – is képesek 4K felbontás mellett, ezzel pedig tökéletesen sima és folyamatos játékélményt nyújtanak. A mai modern játékkonzolok támasztotta igényt ez tökéletesen kielégíti, ugyanis azok maximum 120 képkocka megjelenítésére képesek ezen időegység alatt. A gyors reakciót igénylő játékokhoz is ideális választás a technológia, ugyanis mindössze 0,1 miliszekundumos válaszidőt tesz lehetővé.
Érdemes tehát elsőként minél pontosabban meghatározni az igényeinket egy tévével kapcsolatban, majd átgondolni annak jövőbeni funkcióját, illetve a tér sajátosságait, amelybe majd kerül. Ha figyelembe vesszük ezeket a szempontokat, biztosan nem lövünk mellé a választásnál.
Forrás: NOGUCHI x

FRISS