Tisztelt Üzlettulajdonos/Bérlő/Használó/Üzemeltető!

2025 márc 25

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 196. § (2) bekezdése értelmében köztisztasági szabálysértést követ el, aki a közterületet beszennyezi. A tetten ért személlyel szemben a közterület-felügyelő helyszíni bírságot szab ki.

A hulladék elhelyezője nem minden esetben válik ismertté, azonban a város és a közterületek tisztasága közös, egyben közösségi érdek. Tekintettel erre Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata a környezetvédelem helyi szabályairól szóló 2/2008. (II. 08.) számú önkormányzati rendelete 8. § (11) bekezdésében határoz meg szabályokat az ingatlanok, épületek és egyéb bérlemények előtti járdaszakasz, zöldsáv és mellette húzódó nyílt árok, kapubejárat, valamint annak műtárgyai tisztántartásáról, továbbá a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 20/2013. (IV. 03.) önkormányzati rendeletében szankcionálja is ezek elmulasztását.

A 2/2008. (II. 08.) számú önkormányzati rendelet 8. § (11) bekezdése szerint az ingatlanok, épületek és egyéb bérlemények előtti járdaszakasz, zöldsáv és mellette húzódó nyílt árok, kapubejárat, valamint annak műtárgyai tisztántartásáról az ingatlan telekhatárától számított 5 m távolságban az ingatlan tulajdonosa (kezelője, bérlője, haszonélvezője) köteles gondoskodni. A takarítás során összegyűlt szemetet és söpredéket tilos a zöldsávon elhelyezni, illetve az útra söpörni.

A 20/2013. (IV.03.) önkormányzati rendelet 12. § i) pontja alapján a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el, aki a magáningatlanok, közterületek és egyéb bérlemények előtti járdaszakasz, zöldsáv és mellette húzódó nyílt árok, kapubejárat, valamint annak műtárgyai tisztántartásáról az ingatlan vonalától számított 5 méteres távolságban nem gondoskodik.

A 20/2013. (IV.03.) önkormányzati rendelet 15. §-ban foglalt rendelkezések alapján a fenti cselekmény természetes személyek esetén kétszázezer forint, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetén kétmillió forint összegű bírsággal is sújtható, mely ismételhető.

A fentiek alapján kérem, hogy gondoskodjanak az üzlet szolgáltatásait igénybe vevők részére a nyitvatartási idő alatt megfelelő hulladékgyűjtő edényzet biztosításáról, egyben kérem, hogy nyomatékosan hívják fel vendégeik/ügyfeleik figyelmét az esetleges hulladék szabályosan (közterületi vagy otthoni szemétgyűjtőbe) történő elhelyezésére, figyelemmel arra, hogy az üzlet előtti járdaszakasz, az esetleges zöldsáv, nyílt árok, kapubejárat, valamint annak műtárgyai tisztántartásáról az ingatlan vonalától számított 5 méteres távolságban az ingatlantulajdonos/bérlő folyamatosan gondoskodni köteles és ennek elmulasztása esetén bírsággal sújtható. Előbbiek alapján a jogsértés tényének és idejének dokumentálásával egyidejűleg kezdeményeznünk kell a hatósági eljárás megindítását.

 

Együttműködését köszönjük!

 

 

 

Nagykanizsa Megyei Jogú Város

Közterület Felügyelete

FRISS