Két nyári esemény ad útmutatót a változásra vágyóknak
Egyre többen érzik úgy, hogy számukra a városi lét már nem fenntartható, és valami egészen másra van szükségük, majd tanyát vesznek, megpróbálnak természetközeli, önellátó életmódot kialakítani. Azonban hamar ráébrednek: egyedül mindez szinte lehetetlen. Az igazi megoldás a közösség, olyan emberek összefogása, akik együtt gondolkodnak, együtt dolgoznak, és közösen építenek fel egy élhető alternatívát. Idén nyáron két különleges esemény is útmutatást ad azoknak, akik változtatni szeretnének.
Idén először érkezik Magyarországra Európa legnagyobb ökofalu-találkozója, a GEN (Global Ecovillage Network) szervezésében. A nemzetközi hálózat most ünnepli 30. születésnapját.
GEN – European Ecovillage Gathering
Augusztus 12-17 között Lengyeltótiban a Manas Garden ad otthont a nemzetközi tudás- és tapasztalatcserének. „Több száz résztvevő érkezik majd Nyugat-Európából, Ázsiából, Amerikából és Dél-Amerikából is, akik már működő ökofalvak képviseletében hozzák el a fenntartható közösségi életmód kulisszatitkait, évtizedes tapasztalataikat” – fogalmazott Forrai Mária főszervező.
A találkozó egyfajta szabadegyetemként működik majd, ahol a résztvevők megtanulhatják, hogyan lehet hosszú távon is működő ökofalvakat létrehozni és fenntartani.
„A Gathering programjai között szerepelnek az ökológikus életmódváltással kapcsolatos workshopok, közösségindítási és közösségfenntartási képzések, természetközeli gazdálkodási technikák, társadalmi, gazdasági és ökológiai tematikus előadások nemzetközi szakértőktől, valamint személyesen lehet találkozni a több évtizedes múlttal rendelkező ökofalvak lakóival is” – részletezte a főszervező.
„Egy közösség elindításhoz sokaknak megvan a lendülete, a lelkesedése, de a fenntartás egyáltalán nem egyszerű. Kell hozzá rengeteg önismeret és tudás, amelynek elsajátításához kiváló alkalom az ökofalu-találkozó. Óriási megtiszteltetés, hogy a nagy múltú szervezet Magyarországot választotta a 30. születésnapján megrendezésre kerülő esemény helyszínének” – fogalmazott Forrai Mária. „Magyarországon valódi ökofalvak nem is igazán léteznek, egyeteln kivétel a Krisna-völgy, sokkal inkább az a modell tűnik megvalósíthatónak, amikor elnéptelenedő településeknek adnak új életet a beköltözők” – tette hozzá.
Gyüttment Fesztivál
Három nappal a Gathering után, augusztus 21-24 között, ugyanazon a helyszínen indul Magyarország legnagyobb életmódváltó találkozója. A Gyüttment a hagyományos értelemben nem fesztivál, sokkal inkább egy közösségi élmény, a tudásmegosztás, a kapcsolódás, az egymásra találás színtere. Több tucat program zajlik majd párhuzamosan, a Közösségi udvar, az Építők tere, a Gazdálkodók tere, az Éltető-gyógyító tér, a Belső utak tere, a Zengő pagony, valamint a Nemzetközi udvar ad otthont az eseményeknek.
„A programok a természetközeli, vidéki, illetve ökologikus élethez szükséges tudásról, tapasztalatcseréről szólnak. A különböző programokat szakterület szerint udvarokba csoportosítjuk, eközben a Kézműves udvarban a termékvásár mellett számos műhelymunkán vehetnek részt a fesztiválozók, belekóstolhatnak a kézműves mesterségekbe, esténként pedig változatos zenei és táncos programokkal, tábortűzzel készülünk, minimális elektronikus hangosítással, akusztikus formában” – árulta el Forrai Mária.
Az ország első fesztiválja hulladék nélkül
Az idén 10. születésnapját ünneplő Gyüttment Találkozó zéró hulladék szemlélettel valósul meg.
„Nem lesznek szemetesek, komposztálni fogunk, így arra kérünk minden résztvevőt, hogy ne hozzon magával csomagolást, vagy bármit, amiből később hulladék lesz. Ha mégis akad ilyen, azt a fesztivál után haza kell vinni. Saját tányért, evőeszközt, poharat, vizeskulacsot kérünk a résztvevőktől, illetve azt, hogy a tisztálkodáshoz és mosáshoz csak természetes alapú, lebomló szereket használjanak. Helyi alapanyagokból készülnek az ételek, főzünk, a termékek beszerzésénél is a legfontosabb szempont, hogy a lehető legkevesebb csomagolással legyenek ezek elérhetőek.”
A főszervező elmondta azt is, hogy a korábbi résztvevők visszajelzései szerint a Gyüttment olyan légkört teremt, amely oldja a mindennapi szorongást, a klímafélelmeket és a jövő miatti bizonytalanságot. Mindkét esemény lehetőséget ad a tanulásra, a tapasztalatcserére és arra, hogy az emberek új társakat találjanak. A cél bemutatni, sőt négy nap alatt kicsit át is élni azt a társadalmi modellt, amelyben az ember harmóniában él a természettel és a választott közösségével.
Gondolatok a Gyüttment Találkozó 10. évfordulója előtt
Az idei találkozó kiemelt témája a “Cselekvő akarat ébresztése”, a legtöbb udvarban számos program foglalkozik majd ezzel a témával. 2024. augusztus 24-én, az elmúlt évi rendezvény egyik inspiráló beszélgetésén született meg az idei találkozó mottója.
Stumpf-Biró Balázs, Takács-Sánta András és Vágvölgyi Gusztáv – Pabló három teljesen különböző nézőpontból keresték a választ arra: hogyan tovább? Egyetértettek abban, hogy már nem elég gondolkodni a jövőről – cselekedni kell érte. Nem külön utakon, hanem kapcsolódva. Nem kizárva egymást, hanem tanulva egymástól.
A beszélgetésről készült video itt érhető el.
Fotók (forrás: Gyüttment Fesztivál)