Hogy lehet eladni egy víztornyot?
Sokan fantáziálnak arról, hogy dombházban, kastélyban vagy épp egy régi vízimalomban élik le az életüket és akad néhány elszánt ember, aki meg is valósítja ezt. A különleges ingatlanok mindig rejtenek kockázatot, hiszen nem lehet a bevált receptek szerint felújítani, korszerűsíteni, berendezni vagy épp eladni. Ez utóbbi szakértőjével, a különleges ingatlanok értékesítésében nagy tapasztalattal rendelkező Korompay Ritával, a GDN Ingatlanhálózat Völgyvidék – Etyek irodájának tulajdonosával beszélgettünk.
Szabályok és lehetőségek
Egészen másként kell nekiállni egy betonozott óvóhely vagy egy stég eladásának, mint egy családi ház vagy panellakás értékesítésének. Minden esetben körbe kell járni, hogy vannak-e és ha igen milyen szabályok vonatkoznak az adott ingatlanra. Egy stég esetében tudni kell, hogy vontatható-e, ha igen hogyan, egy kastélynál a műemléki védelemmel, a különleges építési szabályokkal is tisztában kell lenni, ahogy az sem mindegy, hogy egy birtok a földtörvény hatálya alá esik-e vagy sem – sorolja a példákat a szakértő. Nem ritka az sem, hogy szakértőket kell bevonni a felmérés folyamatába – emeli ki Korompay Rita.
Értékbecslés másként
Hagyományosan az értékbecslés alapja, hogy megnézzük a hasonló ingatlanok milyen áron keltek el. A különleges ingatlanoknál azonban gyakran nem találhatóak hasonlító adatok, ilyenkor jön jól az értékbecslői gyakorlat. Meg kell vizsgálni építési szempontból az épületet: mennyiből lehetne ma létrehozni egy ilyet, mennyibe kerülne az újjáépítése. Fel kell mérni a földterületet, ha tartozik a birtokhoz a vizes részeket és persze a házat magát, ezeknek van egy négyzetméter ára, így meg tudunk határozni egy konkrét összeget – avat be a különleges ingatlanok árazási módszerébe a GDN etyeki irodájának tulajdonosa.
Nyomozó és ingatlan szakértő
A fent leírt módszerhez az információkat, adatokat és az épületben vagy területben rejlő lehetőségeket felmérni nem egyszerű és gyakran nem egy emberes feladat. Korompay Rita építésszel, földmérővel és jogásszal dolgozik együtt, ha egy nehezebben árazható ingatlan kerül a látókörébe. A különlegességek eladása általában nem egy gyors folyamat, bár sok az érdeklődő, épp a ritkaság miatt, a döntésig nehezebben jutnak el az emberek, egy évnél hosszabb időbe is telhet a vevő megtalálása. Kivéve, amikor valaki épp ilyet keres! Korompay Rita ingatlan szakértő elmesélte, hogy akadt olyan megbízójuk, aki kifejezetten vízimalmot keresett, amit lakóingatlanná alakíthat. Az építészmérnök régi álma valósult meg, amikor az etyeki GDN iroda talált neki egy átalakítható, működővé tehető malmot a patakparton.
Minden eset más és mégis egyforma
Minden különleges ingatlannál fontos az előzetes felmérés és hogy mindent írásba kell foglalni. Ez ugyan jelentősen megnöveli a tranzakcióval járó adminisztratív terheket, ugyanakkor tiszta helyzetet teremt, megelőzve ezzel a félreértéseket és a későbbi vitás helyzeteket. Szintén közös az ilyen ingatlanoknál, hogy erősen szűrni kell az érdeklődőket, hiszen sokan csak kíváncsiskodnak vagy átgondolatlanul vágnak bele az ingatlanvásárlásba. Az álmodozók kiszűrése nemcsak azért fontos, hogy ne kelljen naponta megtekintésre kísérni az embereket, akikben nincs vételi szándék, hanem azért is lényeges, hogy a vevőt megmentsük a rossz döntéstől. Sokan kergetek egy álomképet, amit azon a helyen nem lehet vagy jelentős kiadásokkal jár megvalósítani.
Nehezebb és mégis
Egy különleges ingatlan eladása több munkát és nagyobb odafigyelést igényel, ugyanakkor sok esetben kifejezetten érdekes feladat – szögezi le a szakértő. Nem elég, ha valaki sokat látott már az ingatlanpiacon, szükség van a megfelelő tudással rendelkező együttműködőkre és személyes elkötelezettségre is. Korompay Rita például minden általa értékesített ingatlan esetében beleképzeli magát a vevő helyébe, kigondolja ő hogyan hasznosítaná, miként élne az adott épületben, ezzel tudja segíteni a vevő jelölteket is. Nem meglepő, hogy sokan, akik megörökölnek egy ritka adottságokkal rendelkező ingatlant kifejezetten őt keresik.
Fontos leszögezni, hogy a különleges ingatlanok eladásánál duplán igaz, hogy szakértő segítség nélkül nem vagy nagyon sok nehézséggel lehet értékesíteni őket, így érdemes egy kifejezetten ezen a területen tapasztalattal bíró szakértőt felkeresni.
Fotók (forrás: GDN)