Átlépte a 10 ezer milliárd forintot az MNB által a háztartások látra szóló- és folyószámla betéteinél kimutatott összeg, de a szűken vett lakossági lekötetlen – és így nem is kamatozó – betétállomány is történelmi csúcsra, 8776 milliárd forintra nőtt. Gergely Péter, a Biztosdöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a rendkívül magas látra szóló állomány nem igazolja vissza, hogy javult volna az emberek pénzügyi tudatossága. 

Soha nem látott mennyiségű megtakarítást tartanak a magyar háztartások a pénzintézetekben lekötetlenül, illetve látra szóló betétben. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint a háztartások likvid bankszámlákon őrzött vagyona a történelem során először haladta meg a 10 000 milliárd forintot.

Ezen belül a szűken vett lakossági látra szóló- és folyószámla betétek összege tavaly december végén „csak” 8776 milliárd forint volt, ami 18,5 százalékkal haladja meg a 2023 decemberi értéket és természetesen ez is abszolút csúcsnak számít.

Csak a forint nő

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy miközben a forintbetétek állománya szemmel láthatóan megállíthatatlanul emelkedik, addig a forintban kimutatott lakossági deviza látra szóló betétállomány annak ellenére csökkent 6,6 százalékkal 1436 milliárd forintra, hogy 2023 decemberéhez képest tavaly év végére az euró árfolyama 382 forintról 415 forintra emelkedett – azaz a devizabetét állomány tavaly igen komoly mértékben apadt.

Nem csökkenő részarány

A jegybank tegnap megjelent, a háztartások pénzügyi vagyonáról számot adó összegzése szerint a lakosság teljes látra szóló forint betétállománya több, mint egy éve stabilan a háztartások klasszikus pénzügyi megtakarításainak 16,5 százalékát teszi ki.

Mindez a szakember szerint azért rendkívül aggályos, mert az érintett vagyontömeg – a készpénz, a betétek, az értékpapírok, tőzsdei részvények és befektetési jegyek, valamint az életbiztosítási és nyugdíjpénztári díjtartalékok – összege az elmúlt év során is 15,8 százalékkal 68 500 milliárd forintra nőtt.

Nem vall tudatosságra

Gergely Péter szerint a számottevő lekötetlen betétállomány rendkívül rossz képet állít ki a magyar lakosság pénzügyi tudatosságáról. A szakértő szerint ugyanis, míg azt, hogy az MNB által a háztartásoknál kimutatott készpénzállomány 2024 folyamán 9,2 százalékkal nőtt – 6625 milliárd forinttal szintén történelmi csúcsra jutott – nem lehet egyértelműen a lakosság számlájára írni, hiszen a forgalomban lévő készpénz is tud a gazdagoknál koncentrálódni.

Ám az ritkaság, hogy az igazi vagyonosok ne keresnének átmeneti befektetési helyett forintmillióknak, hanem hosszú időn keresztül hagynák azokat a számlákon heverni.

A fentiek fényében érdemes lehet a világtörténelem egyik leggazdagabb amerikai, Andrew Carnegie-nek a véleményét – “azokat az embereket, akik megtakarításaikat a párnacihában tartják, inkább gyűjtögetőknek, mintsem megtakarítóknak kellene neveznünk” – kissé módosítani és ebbe a körbe tenni azokat is, akik hagyják, hogy pénzük értékét veszítse. Nekik egyetlen jó hírrel lehet szolgálni a BiztosDöntés.hu szakértője szerint: az infláció mérséklődésével 2023-hoz képest számottevően kevesebbet veszítettek az elmúlt évben a parlagon hagyott betétjeikkel.

Nagyítóval kell keresni a jó ajánlatokat – de azok is feltételhez kötöttek

Gránit Banknál 3,5 százalékos és a Cofidis tulajdonába került Magyar Cetelemnél találunk évi 4 százalékos látra szóló kamatot, de az ilyen számlák a legtöbb banknál már kikoptak a BiztosDöntés.hu összegzése szerint. A lépés érthető: ha az emberek kamat nélkül is ott tartják a pénzüket, miért fizetne érte a bank?

Ha tehát bankban szeretnénk magasabb kamatot kapni a pénzünkért, le kell kötnünk azt.

A top kamatot kínáló 2 megoldás, a K&H Bank Rajt betétje és a Gránit Bank Hozampáros betétje 8-8 százalékos kamatot kínál normál lakossági ügyfeleknek.

K&H-nál a magas kamat a megtakarítás első 3 hónapjában érhető el azon ügyfeleknek, akik először kötnek le pénzt a bankban (de legalább már 1 hónapja a pénzintézet ügyfelei).

Gránit Banknál 4 hónapra jár az évi 4 százalékos kamat, ám feltétel, hogy a betéttel megegyező összegben, de minimum 200 ezer forintért Gránit Befektetési jegyet kell vásárolni.

A Gránit Bank 3 hónapra 6,5 százalékot kínáló eBank betétjének magas kamatszintjéért friss pénzt kell a bankhoz hozni, e-bank szolgáltatást kell aktiválni és legalább 2 hónapban minimum 400 ezer forintnak kell a számlára érkeznie.

MagNet Banknál februártól frissült az új pénzre szóló PRIZMA FORINT Betét ajánlat, 3 hónapra évi 6,07 százalékos, 6 hónapra pedig évi 5,63 százalékos lekötött betét kamattal. Egy éves lekötésre 4,61 százalék betétkamatot kínál a MagNet.

Az MBH Bank évi 6,5 százalékot kínáló akciós 6 hónapos Prémium Betétje csak a privátbanki ügyfeleknek, illetve a Kedvezmény, Kedvezmény Plusz, Extra, Partner Plusz, Kiemelt Partner és Menedzser számlacsomagok tulajdonosainak érhető el és nekik is csak akkor, hogy ha a lekötendő összeg közvetlenül friss pénz és állampapír lejáratból, visszaváltásból származik.

Az OTP Bank 6 hónapra szintén évi 6,5 százalékos betétkamatot ad azokra a pénzekre, amelyek újonnan érkeznek a számlára. Az új pénz beérkezése szempontjából fontos, hogy a március 3-tól induló lekötések esetén a friss összegnek február 26-a után kell az OTP számlára érkeznie. A kamat feltétele a lakossági Bázis Számla megléte, melyhez Prémium Next szolgáltatás kapcsolódik.

Komolyabb feltétel nélkül a legmagasabb kamatot a Cetelem Bank Takarékszámla 6 hónapos lekötött betétje adja – a kamat itt 6,25%.

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint egyelőre kevés nyoma annak, hogy a bankok felpörgetett betéti ajánlatokkal várnák az állampapírból kiszabaduló pénzeket – a legtöbb hitelintézet a lekötött betétekre is minimális kamatot fizet.

Forrás: https://biztosdontes.hu/cikkek/iszonyu-osszegre-nem-kerunk-kamatot-a-bankoktol