Idén már július utolsó hetében elindulhat a parlagfűszezon[1], hazánkban ráadásul egyre több embert érintenek az allergia okozta tünetek: egyes adatok szerint a gyom pollenje már minden tizedik ember számára okoz kellemetlenséget[2]. A szezon ráadásul egészen októberig eltarthat, és ez idő alatt nem csak az alapos takarításra és a jól időzített szellőztetésre kell odafigyelniük az érintetteknek.
Évről évre egyre nagyobb problémát okoz a gyorsan szaporodó, szinte kiirthatatlan gyomnövény, a parlagfű. Az Allergia Világszervezete (World Allergy Organization) több mint 70 éve figyeli az allergén növényekkel kapcsolatos tendenciákat, jelentéseik szerint pedig nem csak az okozza a nehézséget, hogy az allergén növények korábban érnek a klímaváltozás miatt, hanem az is, hogy a gyom egyre csak erősebb lesz. Ennek oka, hogy a 20. század közepe óta meredeken növekszik a légkörben a szén-dioxid koncentrációja, ami fokozza a fotoszintézist, így a parlagfű nagyobbra nő, és több pollent bocsát a levegőbe, mint valaha.
Ezek a pollenek pedig előszeretettel tapadnak meg mindenen: a hajunkon, a bőrünkön, a ruháinkon és a lakástextíliákon is. Az LG szakértői szerint éppen ezért nem csak az alapos és rendszeres takarításra, illetve az estére vagy kora reggelre időzített szellőztetésre érdemes odafigyelnünk ebben az időszakban, hanem a bőrünkön és a textíliákon megtapadt pollenszemcsékre is. Néhány szabály betartásával azonban szerencsére sokat tehetünk azért, hogy ezt az időszakot a lehető legkevesebb kellemetlenséggel vészeljük át.
Öltözködés és higiénia
Amint hazaérünk, érdemes azonnal átöltöznünk, és a viselt ruháinkat egyenesen egy zárt szennyestartóba vagy a mosógépbe tennünk – semmiképp se vigyük be őket a hálószobába. Ezután alaposan mossunk kezet, öblítsük le arcunkat langyos vízzel, és tisztítsuk meg az orrjáratainkat is. A haj különösen jól megköti a polleneket, ezért a parlagfűszezon ideje alatt mossuk meg minél gyakrabban. Magas pollenkoncentráció esetén az is hasznos lehet, ha fejfedőt viselünk a szabadban. Lefekvés előtt pedig mindenképpen zuhanyozzunk le, hogy a bőrön megtapadt polleneket eltávolítsuk.
Textíliák fokozott tisztántartása
A parlagfűszezon alatt otthonainkban nagy mennyiségű pollen halmozódhat fel, amit egyrészt mi magunk, másrészt a szellőztetés juttat be a lakás levegőjébe. A lakástextíliák pedig tökéletes tapadási felületet jelentenek a pollenszemeknek, így azok még akár a szezon után is okozhatnak tüneteket. Éppen ezért mossunk gyakrabban ágyneműt, a párnahuzatot pedig legalább hetente egyszer tegyük mosógépbe. Ma már léteznek olyan készülékek, amik a gőz erejével rendkívül hatékonyan képesek megbirkózni a mikroszkopikus szennyeződésekkel: a Steam™ technológiával ellátott LG mosógépek például a lakástextíliákban, a ruhákban és plüssjátékokban megbújó allergének 99,9%-át is eltávolíthatják.[3] Ha tehetjük, használjunk anti-allergén ágyneműhuzatokat és matracvédőt. Fordítsunk figyelmet a függönyök, szőnyegek tisztítására is, vagy akár fontoljuk meg, hogy a parlagfűszezon idejére eltávolítjuk ezeket.
Teregetés
Hiába mossuk ki rendszeresen a ruháinkat és a lakástextíliákat, ha azokat utána szabadtéren teregetjük ki. A szárítást végezzük beltérben vagy szárítógéppel – különösen magasabb pollenkoncentrációjú napokon –, de semmiképpen se a teraszon, ahol újra megtapadhatnak rajtuk a pollenek. Ha szárítógép beszerzése mellett döntünk, keressük az Allergy Care (Antiallergén) funkciót, amely a gőztisztításhoz hasonlóan az allergiát okozó baktériumok 99,9%-át[4] eltávolíthatja. Ha pedig ún. Green Product (Zöld Termék)[5] tanúsítvánnyal ellátott gépet választunk, azzal ráadásul a szén-dioxid-kibocsátáshoz, és így a parlagfűhelyzet súlyosbodásához is a lehető legkevésbé járulunk hozzá.
[1] https://efop180.antsz.hu/
[2] https://www.nnk.gov.hu/
[3] Az Allergy Care program, a BAF (British Allergy Foundation – Brit Allergia Alapítvány) jóváhagyása szerint, 99,9%-kal csökkenti a textíliára rakódott házi poratkák mennyiségét.
[4] A TÜV SUD által felügyelt teszt igazolja, hogy az LG szárítógép az Allergy Care (Allergiavédelem) program segítségével 99,9%-kal csökkenti a szövetre rakódott baktériumok (S. aureus, P. aeruginosa, és K. pneumoniae) mennyiségét. A BAF (Brit Allergia Alapítvány – British Allergy Foundation) által igazolt teljesítményt nyújt a légzőszervi és bőrproblémákat okozó allergének kiszűrése érdekében.
[5] A Zöld Termék jelölés követelményei a társadalmi megfelelést, a termékbiztonságot, a veszélyes anyagok korlátozását és az erőforrások fenntartható felhasználását tartalmazzák.