A térdfájás lehetséges okai

2017 szept 4

Miért sajog?

Térdfájás, térdfájdalom több ok, betegség, sérülés, beavatkozás következtében jelentkezhet. Az alábbiakban pontról pontra végigvesszük ezeket.

Térdfájdalom: testi és lelki okok
Ha a térdfájás mögött lelki okokat keresünk, általában azt mondják a lélekdoktorok, az alázatra, az alázat hiányára hívja fel a figyelmünket a jelenség, tehát érdemes végiggondolni, nincs-e olyan területe az életünknek, ahol alul- vagy túlértékeljük magunkat, esetleg vállaltunk-e olyan feladatokat, amikhez kevésnek bizonyulunk. Természetesen a lelki okok mellett a nyugati orvoslás érveit, tudnivalóit is fontos megismernünk, hogy biztos válaszokat kapjunk arra a kérdésre, hogy miért is fáj.

Mire utal a térdfájdalom?

A térdfájás leggyakoribb okai: a porckopástól a sérülésig

Reumathoid arthritisz (RA)
Az autoimmun betegség a statisztikák szerint Magyarországon 90 ezer, Európában összesen 7 millió embert érint. A reumatoid arthritisz kiváltó okát nem ismerjük, de a szervezetünk védekező (immun) rendszere saját szöveteink “ellen fordul” és különböző folyamatok során az ízületek bonyolult rendszerét károsítja. Általában 25 és 55 év között jelentkezik a leggyakrabban, de bármilyen életkorban előfordulhat. A RA kezdetekben csak duzzadt, fájdalmas, merev ízületek formájában észlelhető, de később az ízületi funkciók beszűkülését, szinte teljes merevségét és gyengeséget okoz. Az életminőségre is kihatva általános levertség, rokkantság, korai elhalálozás is lehet a következménye.

Ízületi kopás (ostheoarthritis)
Rengeteg ember tapasztalt már térdfájdalmat, amelynek egyik leggyakoribb oka az ízületi kopás, mely főként 40 éves kor felett jelentkezik. Az ízületi porc ugyanis “bélésként” működik a csontok között, tehát ha elvékonyodik, a csontok dörzsölik az ízületek szélét, amely fájdalomérző idegvégződésekkel bőven ellátott terület. Bár mindenkinél előfordulhat, mégis azoknál alakul ki korábban, akik régebben atletizáltak, versenyszerűen sportoltak, vagy fiatalabb korukban térdsérülést szenvedtek. Gyakori az arthritisz némely ízületi eltérés esetén is (O- és X-láb). A korai tünetek közé tartozik a fájdalom, és a reggeli vagy fizikai megterhelést követően jelentkező merevség, ami általában egy órán belül oldódik.

Bursitis (Nyálkatömlő-gyulladás)
A térdízületben lévő nyálkatömlő az ízületet párnázza, a bursitis ennek a gyulladását jelenti. Oka lehet akár a hosszan tartó terhelés, a gyakori térdelés, de ugyanúgy fertőzés vagy sérülés is (általában csak néhány hétig tart a betegség). Bursitis esetén a térd kímélése és nyújtás mellett gyulladáscsökkentőkkel érhetünk el javulást, olykor azonban akár sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet.

Sportsérülés
A térdet érintő sportsérülések egyik legismertebbike az ún. “futótérd”, a szalagsérülés és a porcszakadás. Futótérd esetén az inak gyulladása túl sok vagy helytelen futás, síelés vagy kerékpározás következtében alakul ki. Tünetei: fájdalom, duzzanat. Sose álljunk erre a lábára, amíg orvos nem vizsgálta meg! A porcok akkor szakadhatnak el, ha a térd erősen megcsavarodik (labda után nyúlva, teniszezés közben). Ilyenkor kímélni kell az ízületet, mozgáskor javasolt a térdvédő használata, de súlyosabb esetben műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

Íngyulladás
Azok az inak is begyulladhatnak sajnos, melyek a térdízületen tapadnak (a hátsó combizmokat a térdhez rögzítő inakról van szó). Ilyenkor a kímélés és a gyulladáscsökkentés elengedetlen. Orvosi kezelésre szoruló elváltozás, mert a gyulladt ín elszakadhat!

Forrás: www.hazipatika.com

FRISS