Ennyivel drágult a kertészkedés – Friss KSH-adatok és gyakorlati tippek

2025 máj 12

Akár virágot ültetünk, akár zöldséget termesztünk, 2025-ben a kertészkedés már korántsem olcsó hobbi. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) inflációs adatai szerint a háztartási eszközök, vegyi áruk és kertészeti termékek ára jelentős emelkedést mutatott az elmúlt évben, ami a hobbikertészek pénztárcáját is erősen érinti.

A virágföld, a növényvédő szerek és a palánták akár 10–12%-kal is drágábbak lehetnek a tavalyi árakhoz képest, és a kerti szerszámok ára sem maradt le az áremelkedésben. De vajon mennyivel kerül többe egy tavaszi kertindítás, és hogyan lehet spórolni a zöldövezeti élvezeteken?

Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfrissebb statisztikai adatokat, és gyakorlati tanácsokat is adunk, hogy a kertészkedés továbbra is örömforrás maradhasson – ne pénznyelő.

Palánták és vetőmagok – a tavaszi szezon nyertesei vagy dráguló alapkellékek?

A kiskertészek tavaszi alapfelszereléséből szinte lehetetlen kihagyni a palántákat és vetőmagokat – ezek a szezon indításának nélkülözhetetlen kellékei. Azonban a friss inflációs adatok szerint a kertészeti termékek kategóriájába sorolt árucikkek, ahová a palánták és vetőmagok is besorolhatók, 2024-ben átlagosan 7%-kal, 2025-ben pedig további 6%-kal drágultak.

Ez azt jelenti, hogy:

  • egy népszerű paradicsom palánta ára 1 000–1 300 Ft között mozoghat,
  • egy színes virágmag-keverék akár 20–30%-kal többe is kerülhet, mint 1-2 évvel ezelőtt.

A drágulás hátterében részben a szállítási és energiaárak növekedése, részben a megnövekedett kereslet áll – a pandémia óta ugyanis újra reneszánszát éli a saját termesztésű zöldség és virág.

Spórolási tipp kezdőknek:

  • Magfogás otthon – ha egyszer már megvettél egy jó paradicsomfajtát, a következő évben saját magjaidat is felhasználhatod.
  • Csíráztatás helyett palántacsere – sok kertész közösség kínál cserelehetőséget.
  • Vetőmagos akciók télen – érdemes korábban megvenni a magokat, még szezon előtt.

Aki ügyesen tervez, az nemcsak költséget spórolhat, de sokkal nagyobb élményt is átélhet, mint egy kész palánta megvásárlásával.

Növényvédelem és tápanyagpótlás – vegyszer vagy természetes megoldás?

A gondosan elültetett palánták megvédése és táplálása szinte elengedhetetlen, ha egészséges termést szeretnénk. Ehhez viszont gyakran szükség van különféle növényvédő szerekre és tápanyagpótlókra – márpedig ezek ára az elmúlt évben jelentősen megemelkedett.

A KSH adatai alapján a „háztartási vegyi áruk” kategória – amelybe a növényvédő szerek is beletartoznak – 2024-ben 12%-os, 2025-ben további 9%-os áremelkedést mutatott. Ez különösen érzékenyen érinti azokat, akik nagyobb veteményest gondoznak, vagy rendszeresen használnak speciális készítményeket (pl. réz- és kénalapú gombaölők, lombtrágyák, levéltetű elleni szerek).

5 természetes alternatíva a költséges vegyszerek helyett:

  1. Csalánlé permet – természetes rovarriasztó és tápanyagforrás is egyben.
  2. Fahamu – kiváló káliumforrás, főleg gyökérzöldségekhez.
  3. Komposzttea – élő mikroorganizmusokkal dúsított tápoldat.
  4. Tejes víz (1:10 arányban) – hatásos lehet lisztharmat ellen.
  5. Fokhagyma- és szódabikarbónás oldat – enyhébb gombás fertőzések megelőzésére.

Ezek az otthon is elkészíthető, olcsó megoldások nemcsak pénztárcakímélőek, de környezetbarát alternatívát is jelentenek. Egyre többen térnek át rájuk, nemcsak spórolásból, hanem a vegyszermentes kert iránti elköteleződés miatt is.

Díszkertek luxuscikkei? – A virágföld és balkonládák áremelkedése

A virágos balkon, a dús ágyások és a frissen beültetett cserepek látványa sokak számára a tavasz és a nyár szimbóluma. Azonban aki 2025-ben virágföldet, balkonládát vagy nagyobb kaspót szeretne vásárolni, könnyen szembesülhet vele: ezek ára ma már messze nem filléres tétel.

A KSH inflációs statisztikái szerint a „kertészeti termékek” kategóriába tartozó árucikkek – amelyek közé a virágföld és kisebb kerti kiegészítők is sorolhatók – 2024-ben átlagosan 7%-kal, 2025-ben pedig további 6%-kal drágultak. Egy 50 literes általános virágföld ára ma már sok helyen 2 000 Ft körül mozog, míg a dekoratívabb kaspók és balkonládák akár 4–6 000 Ft-ba is kerülhetnek.

Spórolási lehetőségek a díszkertben:

  • Házi komposzt – nem csak tápanyagban gazdag, de kiváltja a virágföld egy részét is.
  • Újrahasznosított edények – régi vödrök, ládák, fém- vagy faraklapok is alkalmasak ültetésre.
  • Többutas ültetés – egy nagyobb edénybe többféle növény is kerülhet, csökkentve a szükséges föld- és kaspómennyiséget.
  • Évelők egynyáriak helyett – hosszabb távon megtérülnek, hiszen évről évre újra kihajtanak.

Ezekkel az ötletekkel nemcsak pénzt takaríthatsz meg, de fenntarthatóbbá is teheted a díszkerted kialakítását.

Így spórolhatsz a kertben 2025-ben – 5 gyakorlati tipp

A kertészkedés valóban egyre költségesebb, de a jó hír az, hogy számos trükkel mérsékelhetők a kiadások – különösen, ha előre tervezel, és kihasználod a természet adta lehetőségeket. Íme 5 egyszerű, de hatékony módszer, amivel 2025-ben is megőrizheted kerted szépségét, anélkül, hogy vagyonokat költenél:

  1. Készíts saját komposztot

Ahelyett, hogy drága virágföldet vagy műtrágyát vásárolnál, állíts elő otthon tápanyagban gazdag komposztot konyhai és kerti hulladékból. Ez nemcsak ingyenes, de fenntartható is.

  1. Gyűjts és használj magokat

Ha az idei szezonban egészséges növényeket neveltél, jövőre már saját vetőmaggal is dolgozhatsz. Paradicsom, paprika, bazsalikom – sokféle fajta alkalmas magfogásra.

  1. Cserélj szerszámot, palántát, földet más kertészekkel

A helyi közösségi csoportokban vagy városi kertprogramokban gyakoriak az ingyenes cserebere akciók – ezzel jelentősen csökkentheted a beszerzési költségeket.

  1. Spórolj vízzel – mulcsozz és gyűjts esővizet

A víztakarékosság kulcsa a talaj takarása (mulcs), valamint az esővíz gyűjtése és újrahasznosítása – így a nyári öntözés sem emeli meg a számláidat.

  1. Válassz évelőket az egynyáriak helyett

Bár elsőre drágábbnak tűnhetnek, az évelők évről évre visszanőnek – így hosszú távon sokkal gazdaságosabbak, mint a minden évben újraültetendő növények.

Ezek az aprónak tűnő lépések összeadódva komoly megtakarítást jelenthetnek – miközben a kertészkedés élménye és értéke is megmarad.

Érdemes még kertészkedni ilyen árak mellett?

A számok alapján kétségtelen: a kertészkedés 2025-ben már nem az olcsó hobbik közé tartozik. A virágföldtől a palántákon át a növényvédő szerekig szinte minden termékkategória érezhetően drágult az elmúlt egy évben. Mégis, a kertészkedés töretlenül népszerű – és nem véletlenül.

A saját kert nemcsak friss zöldséget, színes virágokat és tiszta levegőt ad, hanem mentális kikapcsolódást, önellátás-élményt és természetközeli örömöket is. Ezeket az élményeket nehéz pénzben mérni – és sokak szerint minden ráfordított forintot megérnek.

Ha tudatosan tervezel, újrahasznosítasz és kihasználod a természet adta lehetőségeket, akkor a kerted nemcsak virágba borul, hanem a pénztárcád is fellélegezhet.

A cikkben szereplő inflációs adatok a Központi Statisztikai Hivatal nyilvánosan elérhető statisztikáira épülnek, különösen a STADAT 0044 – Fogyasztóiár-index termékcsoportonként című adattáblára, amely a kertészkedéshez kapcsolódó termékek (háztartási eszközök, vegyi áruk, kertészeti termékek és élő növények) éves árváltozásait tartalmazza.

🔗 www.ksh.hu/stadat_files/ara/hu/ara0044.html

Forrás: https://kert-to.hu/ennyivel-dragult-a-kerteszkedes-friss-ksh-adatok-es-gyakorlati-tippek/

FRISS