A meghitt pillanatok tudománya

2024 dec 9

Így tesz boldoggá az ajándékozás

Az adventi időszak az örömteli várakozás mellett sokak számára hatalmas stressz is. Hogyan kerülhetjük el, hogy az ajándékozás ne anyagi terhet, hanem valóban örömet okozzon, annak is, aki adja? A GEM Tanulási Központ szakmai vezetője szerint a legfontosabb, hogy az ajándék humorral, szeretettel vagy meglepetéssel legyen fűszerezve, mert ezek garantálják a legnagyobb boldogságot, mind az ajándékozó, mind az ajándékozott számára. 

Dr. Bohács Krisztina intelligenciakutató, a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője szerint az ajándékozás nemcsak a lelkünkre, hanem a testünkre is pozitív hatást gyakorol.

„Az ajándékozás hatására az agyunkat egyfajta „warm glow”, azaz meleg fény járja át. Ez az érzés nemcsak annak kellemes, aki kapja az ajándékot, hanem annak is, aki adja! Az ajándékozás során felszabaduló endorfin és oxitocin hormonok csökkentik a stresszt, megnyugtatnak, és akár még az egészségünket is javíthatják” – hangsúlyozza a szakértő.

MRI-vizsgálatok kimutatták, hogy már az ajándékozás puszta gondolata is aktiválja az agy jutalmazásért felelős központjait. Ezek a területek ugyanolyan intenzitással működnek, mint amikor finom ételt fogyasztunk, vagy amikor szeretteinkkel töltünk meghitt pillanatokat. „Ezért is érdemes időt és energiát szánni arra, hogy valóban átgondolt ajándékot válasszunk” – emelte ki Dr. Bohács Krisztina.

Az ajándékozás varázsa

„Amikor ajándékot adunk, önmagunkat is jobbnak és értékesebbnek érezzük” – fogalmaz az intelligenciakutató. „Az ajándékozás úgynevezett altruisztikus magatartás, amikor segítünk másokon, akár a saját kényelmünk vagy erőforrásaink rovására. Ez az önzetlenség visszahat ránk, és tartós boldogságérzetet adhat.”

A szakértő arra biztat, hogy a személyre szóló ajándékok kiválasztásakor, próbáljunk ráérezni a másik ember vágyaira.

„Gondolkodjunk el, mi az, amit az illető szeretne, de talán magának sosem venne meg” – tanácsolja Dr. Bohács Krisztina.

A DIY – és élményajándékok buktatói

„Bár sokan kedvelik a kézzel készített ajándékokat, ezek csak akkor működnek igazán, ha kifogástalan minőségűek. Ha az ajándék csúnyácska, akkor könnyen a szemétben végzi” – figyelmeztet a szakértő.

Az élményajándékok sem mindig garantálják a sikert. „Ha egy ajándék túlságosan kilöki a megajándékozottat a komfortzónájából, az kellemetlen helyzetet eredményezhet. Egy ejtőernyős ugrás például ijesztő lehet, míg egy rosszul időzített koncertjegy csalódást válthat ki mindkét fél számára.”

Dr. Bohács Krisztina szerint fontos, hogy az élményajándékok legalább hat hónapig legyenek érvényesek, így a megajándékozott eldöntheti, mikor szeretne élni velük.

„Ha valaki szakember valamilyen területen és ajándékba adja a szakértelmét az is hatalmas dolog és rendkívüli ajándék.”

Az ajándékozás hosszú távú előnyei

Az önzetlenség az egészségünkre is jótékony hatással van. Egy kutatás szerint az idősebbek körében a rendszeres önkéntes munka – ha heti négy órát szánnak erre a tevékenységre -, vagy az ajándékozás, akár 44 százalékkal is csökkentheti az elhalálozás kockázatát öt év alatt.

„Az ajándékozás nemcsak öröm, hanem a törődés és a szeretet kifejezése is. A legjobb ajándék az, ami a másik ember szívéhez szól. A tetteken keresztül való segítségnyújtás egészségesebb, mint a pénz- vagy ételadomány” – foglalja össze a kutató.

„Ne feledjük, a boldogságunk kulcsa nagyobb részben van a kezünkben, mint gondolnánk! Az adventi és a karácsonyi időszak is remek alkalom arra, hogy olyan szokásokat alakítsunk ki, amelyek nemcsak az ünnepet, hanem az egész évünket szebbé tehetik” – hangsúlyozza a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője.

Dr. Bohács Krisztina szerint a gondolkodásunk és a mindennapi cselekvéseink óriási szerepet játszanak abban, hogy jól-létünket fokozzuk. Az intelligenciakutató a kezdeti lépések közé sorolta a mikro-énidők beiktatását, a képernyőidő csökkentését, a telefonmentes esetéket, az olyan programok beiktatását a mindennapokba, amelyek örömmel töltenek el, legyen az kirándulás, tánc, főzés, vagy jótékonykodás. Mindezek tartósan hozzájárulhatnak az örömünkhöz és kiegyensúlyozottságunkhoz, az ünnepeken túl is.

Beszerzési tippek 

Dr. Bohács Krisztina bevált receptje, hogy november végére minden szükséges kellék, ajándék beszerzésével elkészül, elkerülve a karácsony előtti kapkodást és idegeskedést, a tömeget és a vírusokat.

„Aki idén még nem volt ilyen előrelátó, az jövőre bátran próbálja ki ezt a módszert!” – fogalmazott az intelligenciakutató.

Fotók (forrás: GEM Tanulási Központ, Pexels)

 

FRISS