Ültess, ne írts! 1. rész

2022 aug 16

Magyarország Kormánya 2022-ben új törvényjavaslatot fogadott el a fák kitermelésével kapcsolatban. Jelen cikk írójának nem tisztje a politikával foglalkozni, inkább a fák ültetésére, védelmére, zöldítésre, környezetvédelemre, és ami jelen helyzetben a legfontosabb, a klímavédelemre és az élhető környezet megteremtésére helyezi a hangsúlyt.

Talán emlékszik az olvasóközönség, hogy mit tanult általános iskola, földrajz-biológia órán: ha van fa, a gyökérzet miatt a föld vízmegtartó, vezető képessége folyamatosan biztosított, ám ha nincsenek fák, nincs erdőség, akkor nyílegyenesen következik, hogy beindul az elsivatagosodás. Ez ma Magyarországnak jelentős problémákat okoz: nem lesz megfelelő a termés, elszáradnak a növények, és az állatok éhezni kezdenek. Ezek nagyon kisarkított problémáknak tűnnek, de hiába szeretnénk struccpolitikát folytatni, most jött el az a pillanat, amikor már nem tehetjük ez. Mindenkinek, az ország minden lakosának fel kell nyitni a szemét, hogy észrevegye: ÓRIÁSI probléma előtt állunk, amihez nem elegek a politikusok, nem elegek a természetvédelmi egyesületek, illetve a civil kezek. Teljes körű összefogásra van szükség, aminek legelső lépése, hogy a lakosság kollektíven nekilát (ha csak a kertjében, a ház oldalában), de fásítani, fákat ültetni.

A fakivágással a legnagyobb probléma az, hogy nem FENNTARTHATÓ módon végezzük, hanem ész nélkül. Mi az a fenntartható fakivágás? Teljesen egyszerű: kivágsz egy fát, de ültetsz helyette hármat vagy négyet.

És hogy miért is fontos, hogy ültess? Azért, mert a FA, az ERDŐSÉG nem végtelen, ahogy sokan azt hiszik, hanem folyamatosan fogy, és sajnos a fáknak van egy rossz tulajdonsága: nem egy, nem kettő év alatt nő vissza (nyilván tisztában vagyunk vele, hogy vannak fafajták, amelyek a társaiknál sokkal gyorsabban nőnek).

És hogy mi a pozitívuma a fáknak: a szén-dioxid feldolgozása, a szennyező anyagok lekötése, a klíma javítása, a zaj elleni való védelem, a talajvédelem, vízmegtartás.

A cikkben megjelent fotót a Nagykanizsai születésű Balázs Ádám (facebook: Abvisual, Instagram: abvisualstories) biztosította.

 

Kaán Károly Környeztvédelmi Egyesület
Munkatársai

 

A 2. rész itt olvasható:

Ültess, ne írts! 2. rész

FRISS