Black Friday

2019 nov 27

Minden év novemberében emberek sokasága várja a fekete pénteket, de talán még sosem gondolkodtunk azon, hogy honnan származik ez az őrület. Miért pont fekete? És miért pont péntek?

Kezdetek kezdetén egy pénzügyi válságot, a New York-i tőzsde 1869-es összeomlását jellemezték vele. Az emberek sötét ruhában ellepték az utcákat, ami a fekete-fehér képeken fekete tömegnek látszódott, innen az eredete. A péntek és feketeség együttese már Philadelphiából indult. A hálaadást követő pénteki napot nevezték Black Friday-nek, a hatalmas dugók és sűrű közlekedés miatt. Néhány évvel később egy önkormányzati PR-os alkalmazott kezdeményezésére a boltosok együttműködésével megpróbálták átalakítani a szó negatív jelentését pozitívvá: összekötötték a karácsonyi bevásárlás kezdetével. Az autós és gyalogos forgalom ugyan továbbra sem csökkent, de a boltok megteltek, kígyózó sorok álltak még záráskor is a pénztáraknál, hatalmas bevételt jelentve a kereskedőknek. 1975-től már nem csak Philadelphiában, hanem az USA-ban is elterjedt a Black Friday, 2009-re már szinte világszintre nőtte ki magát. Óriási akciókkal várják ezen a napon a vásárlókat, sokan már nyitás előtt az üzletek előtt toporognak. Magyarországon 2013-ban tartották először. A nagy tömeg sokakat taszít, a korábbi években többször is előfordult, hogy sérüléseket szenvedtek ezen a napon a vásárlók. Az utóbbi években már a webáruházak is szerveznek fekete péntek akciókat, így online vásárlásaink során megúszhatjuk a tömeget.

FRISS

Helycserés támadás

Helycserés támadás

Mivel magyarázható a munkaerőpiaci átrendeződés? Miközben több mint 70 ezer állás betöltetlen ma Magyarországon, csaknem 100 ezer külföldi munkavállaló...