Az 1956-os forradalom Magyarország népének a sztálinista diktatúra elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A budapesti diákok békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be november 10-én.
Frissítsük fel emlékeinket azon eseményekkel kapcsolatban, amelyek beleégtek emlékezetünkbe és történelmünkbe.
1953-ra a magyar gazdaságban súlyos zavarok léptek fel. A tervezett emelkedés helyett a lakosság életszínvonala csökkent, félelem uralkodott az országban. A kommunista rendszer stabilitása és a szovjet tábor megtartása bizonyos korrekciókat igényelt, ezért 1953 júniusában összehívták a Rákosi, Gerő, Nagy Imre és Hegedűs András vezette magyar pártdelegációt, s eddigi politikájuk felülvizsgálására szólították fel őket. Miniszterelnöknek lett kinevezve Nagy Imre, majd 1955 tavaszán Nagy Imrét leváltották, helyére Hegedűs Andrást nevezték ki. Az 1953 és 1956 között lezajlott belpolitikai események megváltoztatták a közhangulatot.
1956 őszén megélénkült a politikai élet, különösen az értelmiség és az egyetemi, főiskolai diákság követelte hangosan a változásokat, melyeket16 pontban rögzítettek. Az október 23-ai forradalom kirobbanása váratlanul érte a párt vezetőit és a társadalmat egyaránt.
Az egyetemisták szolidaritási felvonulása délután három órakor kezdődött a Petőfi—szobornál. Néhány óra leforgása alatt a tüntetők száma 200 ezerre nőtt, és a néma felvonulás hangos kommunistaellenes tüntetésbe ment át. Az október 23-i budapesti tömegtüntetés a kommunista pártvezetés ellenséges reakciója és a fegyvertelen tömegre leadott véres sortűz következtében még aznap éjjel fegyveres felkeléssé nőtt. Ez a kormány bukásához, a szovjet csapatok visszavonulásához, majd a többpártrendszer visszaállításához és az ország demokratikus átalakulásához vezetett.
November első napjaiban az új kormány megkezdte a tárgyalásokat a Szovjetunióval a szovjet csapatok teljes kivonásáról, a Varsói Szerződésből való kilépésről és az ország semlegességéről. A szovjet politikai vezetés azonban a kezdeti hajlandóság után meggondolta magát, és miután a nyugati nagyhatalmak biztosították arról, hogy nem nyújtanak a magyar kormánynak segítséget, november 4-én a szovjet csapatok hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen. Az aránytalan túlerővel szemben egyedül maradt ország több napon át folytatott szabadságharca így végül elbukott.
Mi volt ezerkilencszázötvenhat, barátom?
Múlt, ami elmúlt?
Egy nép, amely elhullt?
Hol volt, hol nem volt Se élő, se holt.
Elfelejtetted a Tettet?
Amikor a semmiből sok ember
Valamit teremtett (…)
Írta: Szollár-Nikolics Zsanna
Felhasznált irodalom;
https://erettsegi.com/tetelek/tortenelem/az-1956-os-forradalom-es-szabadsagharc-2/
https://en.wikipedia.org/wiki/1956