Felminősítette Magyarországot a Coface 

2017 szept 28

Gazdaság-hitelminősítés-Coface 

    Budapest, 2017. szeptember 28., csütörtök (MTI)

Felminősítette Magyarországot a Coface, a döntést a hitelbiztosító a gazdasági növekedéssel és az üzleti környezet javulásával indokolta.

A Coface csütörtöki közleménye szerint teljesítményének részletes felülvizsgálatát követően A3 kategóriába sorolták át az eddig A4-es minősítésű magyar gazdaságot. A besorolás szerint a minősítő elfogadhatónak tartja a magyar üzleti szféra kockázatait, míg az A4-es osztályzat ennél kissé nagyobb kockázatot jelentett.
A hitelbiztosító idén 3,6 százalék, jövőre pedig 3,4 százalék éves gazdasági növekedést vár Magyarországon. Kiemelték emellett azt is, hogy a háztartások fogyasztása, a beruházások növekedése, az uniós forrásokon alapuló fejlesztések, valamint a kedvezőbb hitelfeltételek is mérséklik az üzleti kockázatokat.
A közlemény idézi Póka Valentint, a Coface országigazgatóját, aki szerint a felminősítésben a munkaerőpiaci és foglalkoztatási mutatók javulása, a kedvező üzleti környezet, a pénzügyi szektor folyamatos fejlődése és a banki adók fokozatos csökkentése, valamint az uniós szinten rekord alacsony társasági adókulcs is szerepet játszott. Hozzátette, hogy a Coface – a nemzetközi hitelminősítő intézetektől eltérően – nem a szuverén államadósságot, hanem az üzleti, a jogi és az államigazgatási kockázatokat vizsgálta a makro- és mikrofolyamatok tükrében. A komplex elemzési módszer Póka Valentin szerint gyorsan jelzi egy-egy ország kockázati besorolásának változását, ezért – mint fogalmazott – a Coface Magyarországnak már korábban is a nemzetközi hitelminősítőket megelőzve adott jobb osztályzatot.
A felminősítéssel a hitelminősítő értékelésében Magyarország Lengyelországgal és Szlovákiával került egy szintre. Csehország eggyel jobb, A2-es, míg Románia és Bulgária A4-es minősítésű – írták.
A Coface elemzései szerint a vizsgált 160 országban a harmadik negyedévben csökkent az üzleti kockázat, a világkereskedelem az év eleji előrejelzéseknél jobban erősödik, de Európában a politikai kockázatok nem tűntek el teljesen – áll a közleményben.

bcsy \ gkv

MTI 2017. szeptember 28., csütörtök 9:47

FRISS